DVCA

DVCA Senior Grand Final Results

Monday March 25, 2019

 

Barclay Shield

Diamond Creek 128 (J Benney 50, R Wise 5/31, G Rigg 2/28) def by Macleod 7/275(cc) (R Wise 93, T Wise 56, R Johnson 50*, J Swainger 25, L Campitelli 3/49, D Taylor 2/38)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Money Shield

Heidelberg 9/208(cc) (B Nihill 86, J Whitcher 27, P Cashen 25, J Henkel 3/71, J Meekins 2/12, J Kulikowski 2/51) def Lower Plenty 132 (J Henkel 30, J Meekins 26*, J Whitcher 3/22, A Fotinopoulos 2/24, J Ridewood 2/27, C Gogerly 2/29) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mash Shield

Research Eltham Collegians 4/147 (D Lander 40, P Zumbo 33, J Turner 30*, S Mitchell 2/33) def Laurimar 145 (A Nicholls 27, J Sassella 4/40, J Turner 3/26, S Velagala 2/14)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B Grade

Diamond Creek 9/224(cc) (A Brown 95, M Elzink 27, L Davine 25, C Daw 6/73, L Snelson 2/23) def Montmorency 76 (B Shallard 3/11, J Elzink 3/15, D Bedurke 2/22)

 

 

C Grade

Lalor Stars 9/255(cc) (N Horman 89*, A Hipkiss 67, A Abbas 35, P Hannah 2/72) def Heidelberg 139 (R Hunt 59, C MacDonald 4/17, J Abbas 2/24)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D Grade

Lower Plenty 9/220(cc) (J Grimble 58, T Smith 55, K Pike 26, O McGillion 4/57, P Barnes 2/44) def Banyule 215 (R Hartnett 58, A Samad 38, Batchelder 34, H Jenkins 5/51, L Sirianni2/43)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E Grade

Banyule 9/313(cc) (W Barnes 84, J Bowler 70, P Davis 33*, S Veal 27, A Barber 3/52, H Foster 2/50, B Eastaway 2/52) def Laurimar 114 (C Ataryniw 3/16, P Davis 2/12, N Aitken 2/16)

 

 

F1 Grade

Eltham 2/111 (E Jones 51*) def South Morang 106 (S Woolcock 27, D Knight 3/14, G O'Neill 2/11, H Sparks 2/18, B Luker 2/36)

 

F2 Grade

Lalor Stars 161 (R Scott 66, J Kitto 5/48, B Van Driel 4/33) def by Mill Park 7/182(cc) (T Johnson 80*, L Gioskos 3/29) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F3 Grade

Bundoora United 131 (B Sharkey 37, H Solar 28, B Oliver 4/20, T Elmer 4/23, A Howell 2/35) def by Banyule 8/208(cc) (R Malcolm 56, D Mills 43, T Elmer 33*, C Webb 3/50, M Busse 3/69) 

 

 

G1 Grade

Laurimar 218 (M Ragona 54, D Crain 38, A Docherty 32, D Edwards 25*, B Jones 3/50, A Cunningham 2/27, A Asdagi 2/41) def by Research Eltham Collegians 8/233(cc) W Jessop 90, D Hardy 62, C Cunningham 28, M Ragona 2/33, C Head 2/34)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

G2 Grade 

Laurimar Teal 109 (A Elward 3/26, S Mangin 2/14, C Merrett 2/37) def by Diamond Creek 6/113 (L Rowley 36*, S Mangin 25, S Whitehead 4/37, A Kumar 2/30)

 

 

G3 Grade

Research Eltham Collegians Maroon 9/188 (A Perrett 103*, D Whitford 4/38) def Hurstbridge 75 (J Brown 3/19, L Perrett 2/1, B Lamb 2/9, O Irvine 2/15)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

G4 Grade

Rosanna 81 (P Cargin 6/28, P Carroll 2/5) def by Banyule 104 (P Carroll 25, P Karegowdar 4/22, D McCulloch 3/17, R Karnati 2/26)

 

 

 

 

 

Please reload

Have An Enquiry?

Diamond Valley Cricket Association Inc.

ABN No. 86507410952
www.dvca.org.au

dvca.general@gmail.com

20 Nundroo Crescent, Wollert, VIC 3750, Australia

© 2018 Diamond Valley Cricket Association Inc.