DVCA

DVCA Senior Grand Final Results

Monday, March 26, 2018

 

Congratulations to all premiership teams: 

Barclay Shield (17 and 24 March):
Riverside 4/130 (S Money 40, S Villani 39, R Wise 2/33, T Wise 2/46) def Macleod 128 (R Wise 39, N Gedge 3/37, A Villani 2/33) 


Money Shield (17 and 24 March): 
Plenty Power 165 (G Zull 42, M Johnson 30, LJ Smith 25, J Ridewood 3/52, A Fotinopoulos 2/28) def Heidelberg 100 (J Whitcher 30, K Peters 4/42, D Cocking 4/44) 


Mash Shield (17 and 24 March): 
Hurstbridge 173 (S Wijesiri 36, T Simpson 33, R Brand 32, C Kalogiannis 4/51, M Lower 2/29, D Cunningham 2/34) def by Greensborough 7/262(cc) (S Salpigtidis 68, M Crawford 41*, D Patullo 41, TR McNamara 38*, TA Simpson 4/53) 

B Grade (17 and 18 March):

Riverside 9/189(cc) (S Corcoran 37, G Smyth 35, M Brooker 31, BT Money 26, M Murphy 6/46) def Epping 162 (M Murphy 37*, S Reid 35, A Fletcher 34, G Stevanov 29, L Morgan 5/64, L Rosbrook 3/20, C Gedge 2/58)

C Grade (17 and 18 March):
Lalor Stars 8/240(cc) (G Drummond 134, MW Jackson 4/91) def by Rosanna 9/244 (D Giuliani 97, S Ryan 96, C MacDonald 4/52, A Jordanidis 2/37)

 

D Grade (17 and 18 March):
Plenty Power 154 (A Coles 76, D Tobias 26, CW Asbury 4/7, JK Aleksandrov 2/48) def Banyule 98 (J Burge 2/6, P Hubber 2/42)

E Grade (17 and 18 March):
North Eltham Wanderers 65 (N Anderson 26*, D Rowley 4/15, N Hoobin 3/12, J Ramsay 2/5) def by Riverside 5/246(cc) (M Nolan 99*, A Nolan 43, W Gilmore 36, T Centorino 3/52)

F1 Grade (17 and 18 March):
Banyule 4/69 (A Dickson 2/16) def Rosanna 68 (PJ Barnes 4/16, C Lennox 2/13)

F2 Grade (17 and 18 March):
Diamond Creek 1 8/196(cc) (I Rutt 45, M MacDonald 39, G Milner 27, JA Reid 2/26) def North Eltham Wanderers 166 (R Abbatangelo 64, AE Poon 5/36, JT Watson 2/20)

F3 Grade (17 and 18 March):
Epping 141 (V Shah 38, A Gupta 34, JJ McCaig 3/18, R O'Sullivan 3/22, J Potenza 2/24) def by Rosanna 8/144 (A Wilkes 53*, A Wolczko 50, N Talevski 4/7, S Kumar 2/8, N Muir 2/34)

 

G1 Grade (17 and 18 March):
Montmorency 9/188(cc) (DA Barnett 64, B McDermott 37, MC Kernaghan 4/51, RA Ebbage 4/67) def by Banyule9/191(cc) (LA Willoughby 44, RC Batchelder 34, JW Arandt 32, B McDermott 2/18, W Norton 2/28, FJ Pendlebury 2/45)

G2 Grade (17 and 18 March):
Laurimar Black 7/156 (B Jenkins 44, MM Bonadio 27, MA Robinson 3/23, PG Martin 2/26) def South Morang 150 (D Watson 72, R McClelland 31, JD Hodgskiss 3/8, D Jenkins 3/42)


G3 Grade (17 and 18 March):
Diamond Creek 108 (L Davies 51*, EL Frawley 5/19, J Krake 3/30) def by Laurimar Black 149 (R Joon 32, A Davies 5/22, LA Shallard 3/21)

G4 Grade (17 and 18 March):
Hurstbridge 0/219 (P Holzer 128*, M Harrington 62*) def Plenty 213 (G Pyers 60, D Robertson 47, E Weir 34*, P Holzer 3/42, R Holzer 2/24)

 

 

Please reload

Have An Enquiry?

Diamond Valley Cricket Association Inc.

ABN No. 86507410952
www.dvca.org.au

dvca.general@gmail.com

20 Nundroo Crescent, Wollert, VIC 3750, Australia

© 2018 Diamond Valley Cricket Association Inc.